Sutavrkyk kompiuterį pats

Kaip bebūtu liūdna, bet su pastrigusio, pakibusio ar dar kažkaip blogai veikiančio kompiuterio darbų tenka susidurti kiekvienam vartotojui. Ir šioje situacijoje iškyla klausimas: Ką daryti? Vienas iš variantų – kreiptis į kompiuterių remonto servisą arba paprašyti pagalbos draugų turinčių patirties darbe su kompiuteriu. Bet daugelyje situacijų kompiuterio gedimą galimą nustatyti pačiam, netgi neturint didelės patirties šioje  srityje. Jeigu Jus turite noro, pasitikite savo jėgomis ir turite šiek tiek laiko, tai šitas straipsnis kaip tik jums.

Nuo ko pradėti kompiuterio remontą savo rankomis?

Pradėti visą laiką reikia nuo pačio paprasčiausio.

Pirmiausia, reikia patikrinti ar gerai pajungti visi maitinimo laidai, prie maitinimo bloko ir monitoriaus, patikrinti interneto tinklo šaltinį ir bevielio ryšio routerį (jeigu tokį turite). Ir tiktai po tokio patikrinimo reikia pereiti prie rimtesnių gedimų peiškos.

Bet prieš tai keletas įspėjimų.

  1. Labai svarbu kad Jūs laikytumėtės saugumo reikalavimų taisant elektros techniką, tame tarpe ir kompiuterį. Visi darbai su kompiuterio vidaus detalėmis turi būti atliekami atjungus maitinimo šaltinį.
  2. Pradėjus dirbti mums gali prireikti elektros įrankių: nedidelis figūrinis atsuktuvas (pliusas), paprastas atsuktuvas (minusas), pincetas. Taip pat gali prireikti suspausto oro balionėlio, labai patogu išpūsti dulkes (kurį galite įsigyti elektronikos dalių parduotuvėse “Lemona” “Megaomas”) ir skystį el. kontaktų valymui.
  3. Kompiuterio komponentai ir platos bijos statinio krūvio (tai yra kai Jūsų drabužiai įsimagnetina ir prisilietus duoda iškrova tai yra trenkia) ir su jomis reikia elgtis labai atsargiai. Prieš pradedant kompiuterio remontą reikėtų nuo savęs nusiimti statinį krūvį prisiliečiant prie centrinio šildymo radiatoriaus arba prie bet kurios kitos įžemintos konstrukcijos. Kraštutiniu atveju galite prisiliesti prie nenudažytos Jūsų kompiuterio korpuso dalies ir gerai būtu jei tai pakartotumėte keletą kartų kol taisysite kompiuterį.

Apžvelgsime dabar kelias galimas kompiuterio gedimo priežastis.

Kompiuteris neįsijungia.

Jeigu bandote paspausti įjungimo mygtuką bet kompiuteris nerodo jokių gyvybės ženklų, tai viena iš priežasčių gali būti pats įjungimo mygtukas (nors tai pasitaiko labai retai). Bet negalima atmesti šio varianto iš karto.

Tam reikia atsargiai užtrumpinti kontaktus ant programinės plokštės PWR SW prieš tai atjungus įjungimo mygtuko laidus. Kontaktai PWR SW yra kontaktų grupėje priekinėje plokštės dalyje (dažniausiai kairėje plokštės pusėje). Neretai kontaktai turi spalvinę markiruotę, tokiu atveju ieškokite žalią (salotine) spalvą. Nuotrauka Nr.1.

Nuotrauka Nr.1.

Jeigu po to kompiuteris įsijungia, tai galime padaryti išvadą, kad buvo sugedęs įjungimo mygtukas. Na o jei ir toliau neįsijungia, tada ieškosime gedimo toliau.

Kompiuterio maitinimo blokas (PSU), tai pakankamai sudėtingas elektronikos prietaisas. Gerame “maitblokyje” yra numatytos apsaugos nuo trumpo jungimo.
Labai tikėtina, kad vienas iš kompiuterio komponentų sugedo ir neleidžia įsijungti (PSU)

Tam, kad patikrinti prireiks atjungti visus kietuosius diskus, CD įrenginį, visus išplėtimo modulius (garso plokštę, tinklo plokštę ir kt.). Po kiekvieno žingsnio būtina pabandyti įjungti kompiuterį. Neužmirškite išjungti maitinimo laidą iš kompiuterio prieš išimant kurį nors iš komponentų. Tai reikalinga dar ir tam, nes kai kurie (PSU) negali pasileisti net ir ištraukus neveikiantį komponentą juos būtina atjungti nuo maitinimo šaltinio ir iš naujo įjungti.

Jeigu kažkuriuo etapo metu kompiuteris “atsigaus” ir įsijungs, tai paskutinis išimtas modulis, greičiausiai yra sugedęs.

Po to viską galima sustatyti (sujungti) į savo vietas, išskyrus neveikiančią detalę ir pabandyti įjungti kompiuterį iš naujo. Pilnai tikėtina, kad išėmus neveikiantį kompiuterio komponentą, kompiuteris negalės normaliai dirbti (tuo atveju jeigu sugedusi dalis yra vaizdo plokštė arba vienintelė operacinės atminties plokštelė). Kompiuteris įsijungs, bet apie trūkstančią detalę (šiuo atveju sugedusią kurią išėmėme) praneš BIOS motininės plokštės garsinio signalo pagalbą. (PC-Speaker)

Jeigu šis patikrinimas nepadėjo surasti kompiuterio gedimo, tai reikėtu patikrinti patį maitinimo bloką.

Geriausias variantas maitinimo bloko patikrinimui, būtų pabandyti pajungti veikiantį (PSU). Bet jeigu tokio neturite, tai galima tiesiog pajungti (PSU) į elektros tinklą (laikantis visų saugumo reikalavimų) ir ant pagrindinės jungties (žiūrime paveikslėli Nr.2,3,4) sujungti kontaktus žalios spalvos ir bet kurį juodos spalvos. Būtina žinoti, kad kai kurie maitinimo blokai (dažniausiai seni) negali normaliai dirbti be apkrovos. Todėl geriau prie jo prijungti seną nereikalingą kietajį diską. Taipogi taip tikrinant išlieka nedidelė galimybė to, kad tikrinamas įrenginys turi problemų. Su laiku maitinimo šaltiniai (dažniausiai pigūs) nebegali aprupinti reikiama el. srove. Paveikslėlyje Nr.3. Pavaizduoti maitblokio  jungties spalvų reikšmės ir kokia srovė turėtu būti. Jeigu patikrinus visus modulius ir komponentus rezultatų nėra, tai su didele tikimybe galima pasakyti kad greičiausiai sugedo pagrindinė plokštė. Kai kuriais atvejais ją galima reanimuoti.